Акне

  • admin 

Акне – це поширене запальне захворювання шкіри, що викликається зниженням її бактерицидної функції та активізацією патогенної мікрофлори. Під впливом несприятливих факторів, сальні залози, головне завдання яких – пом’якшити і зволожити шкіру, починають виробляти підвищена кількість секрету. У результаті розтягується сальний мішечок, секрет ущільнюється, і до нього домішуються ороговілі клітини епідермісу та різні забруднюючі частки. Так на шкірі і з’являються камедони (або вугри). Шкіра набуває болючого, недоглянутий вигляд, а в розширені пори Легко проникає інфекція.

Ще однією причиною акне може бути вплив на шкіру речовин з комедогенним ефектом, які викликають закупорку сальних залоз та гіперкератоз (огрубіння шкіри). Це різні олії, мастила, а також засоби, що містять дьоготь. Надмірне використання косметики, що містить жири, прийом анаболічних стероїдів може також провокувати вугри.

Причини виникнення акне

Акне виникає внаслідок дії ендогенних (внутрішніх) та екзогенних (Зовнішніх) факторів.

Ендогенні фактори:

1. Тестостерон – найчастіша причина виникнення підліткового акне. При активному викиді статевих гормонів (особливо у хлопчиків) посилюється секреція сальних залоз, що і призводить до появи акне.

2.Зміна гормонального фону перед менструацією Приблизно тиждень до початку менструації відбувається зміна гормонального фону, це може спричинити висипання.

3. Ендокринні розлади. Іноді причиною появи акне може стати дисфункцією надниркових залоз. Тому, якщо прищі виникають у дорослих, то крім дерматолога та косметолога, вони обов’язково маємо проконсультуватися та у лікаря-ендокринолога. У жінок акне може з’явитися на тлі полікістозу яєчників, тому необхідно звернутися та до лікаря-гінеколога.

4.Захворювання шлунково-кишкового тракту. Деякі дослідження показали, що поява акне може бути безпосередньо пов’язано з характером харчування та станом шлунково-кишкового тракту. Коли в раціон харчування переважає їжа, що містить велику кількість вуглеводів і при цьому відсутні незамінні амінокислоти, це призводить до підвищеної функції сальних залоз. У таких випадках нормалізація харчування дозволяє налагодити секрецію шкірного сала та в результаті позбутися прищів та вугрів. Як показує практика, більш ніж у половини пацієнтів акне розвивається на тлі гастриту та дисбактеріозу кишечника.

5. Часті стреси. Нервова перенапруга часто сприяє зниження імунітету, що призводить до порушення мікрофлори на шкірі та появі висипів.

Екзогенні фактори:

1. Використання неправильно підібраної косметики. Акне може розвиватися через використання так званої комедогенної косметики, яка закупорює пори. Слід звертати увагу на склад косметичних коштів. Багато хто з них містить, які сприяють появі прищів. До них відносяться: олії (кукурудзяна, кокосова, мінеральне, мигдальне, персикове, соєве), олеїнова кислота, ланолін, вазелін, сірка, сорбітанолеат, лаурилсульфат.

2. Гаряча погода та висока вологість є несприятливими умовами для шкіри, особливо схильної до жирності. При спекотній погоді та високій вологості акне може загострюватися. Це відбувається через викид поту. Саме тому в спекотний період найчастіше висипання з’являються на шиї, спині та грудях. Це ті частини тіла, які більше за інших дратуються потовими виділеннями.

3. Ультрафіолет. У невеликих кількостях вплив ультрафіолету надає дезінфікуюче дія на шкіру, але в той же час його надлишок викликає абсолютно протилежна дія.

4. Токсичні речовини. Постійні контакти з різними шкідливими хімічними речовинами: побутовий хімією, нафтопродуктами, мастильними матеріалами, хлором та іншими дратівливими речовинами сприяють появі вугрів та прищів на шкірі.

5. Видавлювання прищів. Дуже часто руки так і тягнуться видавити ненависний прищ на обличчі. Але робити це категорично не рекомендується, так як при цьому інфекція проникає вглиб шкіри, тим самим сприяючи посиленню процесу.

Профілактика акне

Частіше всього акне виникає у людей з жирною шкірою, тому її власникам потрібно особливо ретельно її доглядати. У насамперед, необхідне дотримання гігієни та щоденний догляд, спрямований на усунення зайвої жирності. Відмінним варіантом буде догляд у 4 етапи: очищення пінкою або гелем для вмивання, протирання лосьйоном, нанесення зволожуючого крему, періодичні пілінги та маски по проблемі. Пілінги спрямовані на усунення ороговіли клітин шкіри, які можуть забивати сальні протоки та викликати запалення. Даний етап є косметологічною процедурою, яку повинен проводити тільки фахівець у салон. Не зайвою буде також консультація косметолога для підбору правильного домашнього догляду за жирною шкірою.

Остерігайтесь спирту! Косметика не повинна містити спирт у великих кількостях, як це буває у магазинній дешевій косметиці. Спирт руйнує гідроліпідний бар’єр шкіри (її захисну оболонку), внаслідок чого шкіра втрачає вологу, починає лущитися, а сальні залози – ще сильніше виробляти шкірне сало. Тому для догляду за жирною шкірою слід вибирати тільки професійну Косметика.

Іншим елементом профілактики є правильне харчування та регулярні обстеження організму, оскільки будь-який збій у роботі гормональної системи або шлунково-кишкового тракту може призвести до виникнення акне.

Лікування акне

Існує величезна кількість препаратів та косметологічних процедур, які чудово справляються з акне. Однак, стійкого результату можна досягти лише при комплексному лікуванні. Не достатньо застосування тільки місцевого лікування, необхідно з’ясувати причину виникнення висипів та усунути її. Самолікування може виявитися неефективним і навіть посилити процес. Ось чому з цим захворюванням потрібно звертатися до фахівця, який знайде причину та призначить правильне лікування.